Миенето на ръцете
Една от най-лесните стъпки, които можем да предприемем, за да се предпазим от зимното разболяване, е да мием старателно и често ръцете си. Добре е и да не пипаме твърде много лицето си и със сигурност да не слагаме ръцете в устата си.
Когато върлува грип или настинка, хората кашлят и кихат в ръцете си, а след това пипат различни неща като пари и дръжки на врати. В крайна сметка вирусите стигат и до нас по този начин. Не е нужно натрапчиво да се пазим да не докосваме потенциалните преносители и да си чистим ръцете с мокри кърпички и гелове, но честото миене на ръцете може наистина да ни помогне да държим микробите извън организма си.
Като стана дума за кашлянето и кихането, е добре да се уверим, че самите ние не разпространяваме вируси и да се научим да кашляме „като вампир”. Вместо да кашляме в ръката си, по-безопасно е да го правим в ръкава на дрехата.
Упражнения за подсилване на имунитета
Когато тялото ни е в добра форма, е по-добре подготвено да се пребори с нахалните микроби. Изследванията сочат, че редовните упражнения помагат за заздравяването на имунитета. Ключът е в баланса. Твърде голямото физическо натоварване всъщност вреди на имунитета, но все пак не е полезно и да не правим никакви упражнения. Ако тичаме или вървим бързо по 20-30 минути пет дни в седмицата, това е напълно достатъчно за подобряването на работата на имунната ни система.
Упражненията не само ни помагат да се предпазим от грипа и настинките, но облекчават и стреса. А стресът ни прави по-уязвими през студения сезон, което отново води до разболяване.
Доброто хидратиране
Чували сме го и преди: трябва да пием достатъчно течности (не задължително и само вода), за да не се разболяваме. За допълнителен ефект е добре да добавим и плодове и зеленчуци към ежедневната си диета. Антиоксидантите и водата помагат на тялото ни да отблъсне грипа или настинката. Единственото условие е да избягваме соковете със захар, която ни прави лоша услуга, когато се опитваме да останем здрави.
Добре е да пием и колкото можем зелен и черен чай. Едно изследване, проведено през 2009 г. сочи, че хората, които пият по 5 чаши чай на ден, имат по-силен имунитет. Може да звучат много, но е напълно постижимо количество! Можем да изпиваме по две чаши сутрин, една с обяда, една с вечерята и една преди да си легнем.
Киселото мляко
Изследванията доказват, че полезните бактерии в киселото мляко могат да подобрят работата на имунната система и така да ни спасят от сезонните настинки и грип. Тъй като не самото мляко, а микроорганизмите са важни, можем да ядем със същия успех и соя или кокосово мляко.
Намаляването на цигарите и алкохола
Не е трудно да се досетим, че пиенето и пушенето вредят на здравето, но покрай празниците сме склонни да прекаляваме с тези пороци, затова е добре да ги споменем. Цигарите и алкохолът пречат на тялото да се бори със заболяванията. Това не значи, че не можем да изпием чаша от любимото червено вино, но ключът е в умерената консумация.
Ако въпреки всичко се разболеем...
Дори и при най-голямото ни старание понякога се случва настинката или грипа да ни настигнат. Ако все пак се разболеем, ето няколко съвета как по-бързо да се възстановим:
-
Да си почиваме достатъчно. Тялото ни лекува най-добре, когато спим, затова можем да гледаме на болестта като на намек от страна на тялото, че има нужда от почивка. Сега е моментът да погледаме телевизия, да наваксаме с четенето на книгата и да си почиваме цял ден.
-
Да правим гаргара със солена вода. Това ще помогне да облекчим възпаленото гърло от постназално стичане на секрети.
-
Да приемаме цинк. Изследванията доказват, че цинкът помага да ограничим продължителността и да облекчим тежките симптоми на настинката. Освен това, ако смучем таблетки с цинк, това ще облекчи и болките в гърлото.
-
Да пием много течности, включително горещ чай. По време на настинка или грип тялото ни отделя повече вода, т.е. дехидратира се. Затова е важно да му набавяме достатъчно течности. Горещият чай ще облекчи възпаленията, а топлината му ще помогне да отпушим синусите си.
Разбира се, ако настинката или грипа не ни оставят вече над седмица, могат да се получат сериозни усложнения като например бронхит или дори бронхопневмония. В такъв случай е време да посетим своя лекар. Но далеч преди това най-важното е да слушаме тялото си и да се погрижим добре за себе си през зимата.
Коментари
Публикуване на коментар