Този цветови тест ще ви покаже на каква възраст се чувства вашият мозък

 Източник: agsandrew / Shutterstock Всеки човек има три възрасти – хронологична, която показва колко години си прекарал на тази земя, биологична, която отразява физическото състояние на тялото ти, и психическа, която ни разкрива колко „стар“ е мозъкът ни и как възприемаме света. Често тези възрасти не съвпадат при повечето хора. Днес ви предлагаме един забавен цветови тест, който ще ви помогне да разберете на каква възраст се усеща вашият мозък. Просто отговорете на няколко въпроса, запишете си буквите на вашите отговори и след това вижте колко точки събирате за всеки отговор. Когато приключите с точките, ще сте готови да откриете нещо ново за себе си!     Кой цвят е най-доминантен в тази снимка?   Снимка: Agung Hermawan / Shutterstock     Изберете нюанс на розовото     Тази снимка черно-бяла ли е? A) Да    B) Не       Източник: Meewezen Photography / Shutterstock    Кой залез ви харесва най-много? Този? (A) ...

Как да се справим със страха?


Психология 101 учи студентите навсякъде, че освен храна, вода, въздух, най-основна човешка нужда е и нуждата от сигурност, пише американският психолог Хедър Едуардс в сайта "Сайколъджи Тудей".

Дори само гледането на новиние по телевизията може да бъде травмиращо преживяване. Новините и медиите градят своята аудитория, представяйки като сензация реални или предполагаеми заплахи за личната или обществената безопасност на своите зрители.


Ние
лесно падаме в плен на шока и ужаса от природни бедствия и способността на човека безмилостно да извършва ужасяващи неща (като терористични актове или видеоклипове с обезглавявания и т.н.).

Дори само заглавията могат да ни изплашат, както при неотдавнашната касапница в редакцията на в. "Шарли ебдо" в Париж. Заглавията грабват вниманието ни, разтърсват ни и ни предизвикват да се опитаме да се отърсим от това. Ние трябва да сме способни да научаваме това, което трябва да знаем и въпреки това да продължаваме да живеем живота си.
Психиката ни също носи страхове. Някои хора са уплашени от възможността да бъдат отхвърлени, други от неодобрение, а трети се страхуват от някакъв вид бедствия.
Какво да правите с пороя от заплахи, който ви залива всеки ден? Къде намирате убежище? Как можете да създадете усещане за спокойствие и да живеете с оптимизъм, когато сте бомбардирани от страхове, идващи както отвън, така и отвътре?
Няма къде да избягате, няма къде да се скриете.
Ето няколко предложения да останете здраво стъпили на земята, с високо вдигната глава и да продължавате напред насред хаоса и опасностите от всекидневието ни.

Радвайте се на позитивните хора


На света има страшни неща, но също така и добри хора. Хранете се от енергията на тези добри души и нагласите им. Всички се чувстваме по-щастливи, когато сме около щастливи хора. Намерете онези хора в живота ви, които са позитивни и щастливи и ви насърчават да се чувствате по този начин. Заздравете взаимоотношенията си с тях. Нека зная колко много ги цените. Отговаряйте на позитивните послания, които получавате от хората, които обичате и уважавате. Вярвайте в себе си.

Припомняйте си позитивните послания, които ви дават енергия, когато чуете гласа на страха, съмнението в себе си или гласа на критиката в главата си. Съчинете си и си напишете окуражително писмо. Упражнявайте се да бъдете приятел сам на себе си.

Всичко, от което се нуждаем, е любов. Това е чудесна линия на поведение и мислене, която да следваме. Това би ни помогнало много.
Медитирайте или се молете


Вземете кратка почивка, за да пренасочите мислите си към настоящия момент. Бъдете съпричастни към съществуването ви в непосредствената околна среда. Съсредоточете се върху дишането си, почувствайте как кислородът изпълва белите дробове и стомаха ви и напуска тялото ви, когато бавно издишате.
Отбележете всяко напрежение, което усетите в тялото си, докато издишвате. Отбележете околните звуци и миризми и ги забравете. Пет минути медитация всеки ден, може да ви помогне се чувствате по-спокойни и по-малко стресирани.
Или, ако сте вярващ човек, намерете време и място да се помолите. Говорете със създателя си. Оставете въображението ви да ви позволи да вярвате, че Той или Тя се грижи за вас и присъства в живота ви. Нека страховете ви бъдат премахнати чрез силата на един любящ Бог.

И молитвата, и медитацията са създадени, за да облекчават чувството на тревожност.

Ценете щастливите моменти – минали, настоящи и бъдещи
Пишете за тях. Отделяйте по няколко минути на ден припомняйки си хубави моменти и бъдещи планове и цели. Това може да промени мозъчната ви структура по позитивен начин. Пишейки за ценни спомени и идеи укрепват неврологичните пътеки в мозъка ви, отговорни за процеса на позитивното мислене.

Приемете, че страхът е чувство

В живота се случват лоши неща, но те може да не се случат на вас. Когато сте разтревожени, обърнете внимание на чувствата си. Отбележете си го. Оставете го да отмине. Използвайте въображението си, за да позволите на чувствата си да се отдалечават от вас носейки се върху облак в небето или листо в горски поток.  Не се вкопчвайте в това чувство. Просто го отбележете, назовете го и го оставете да си отиде.

Празнувайте всеки ден

Ценете хората, местата и действията, които обогатяват душата ви. Обръщайте внимание дори и на най-малките удоволствия. Бъдете активен участник в живота. Нека другите да знаят, че ги цените. Вие не сте единствените, които усещат негативни чувства. Това е нормална част от живота.

Смейте се и се усмихвайте


Усмихването задейства верижна реакция от мускулни, хормонални и нервни дейности, които са свързани с щастието. Ето защо е трудно да задържим в себе си негативните чувства, когато се усмихваме. Физиологията на човек пък участва в смеха, поради което той укрепва имунната ни система.

Разсейвайте се

Колкото повече време и енергия отделяте на страшните си и негативни мисли, толкова по-голяма сила им давате. В резултат на това положителното поведение може да бъде задушено. Правете това, което ви кара да се усмихвате. Отидете на разходка, прекарайте известно време със стари приятели, роднини или съседи. Правете точно обратното на това, към което ви подтикват негативние мисли. Вие заслужавате да се чувствате добре!

Останете здраво стъпили на земята

Истината е, че наоколо има неща, от които трябва да ни плашат. Светът не е напълно безопасно място и интелигентните мерки за сигурност са част от добрия начин на живот. Например доста хора закопчават предпазните колани в колата си не, защото законът го изисква, а от любов към себе си и семейството си. Да живееш живота си с мисълта за сигурност, не е същото като да живееш в състояние на страх.

Свободата идва, когато поставим страха на мястото му.

Източник: "Сайколъджи тудей"

Коментари